British Gymnastics
21st October 2013

223C5185

The British team competing at the 2013 Acrobatic European Age Group Championships in Odivelas (Portugal) have taken eight silver and two gold medals on finals day, with the country represented in every category with all of the partnerships making the podium.

In the Women’s Pair categories, Lucy Gamble and Grace Tucker took silver for their dynamic routine with 27.850, whilst in the 12-18 section, Chelsea Fisher and Abbi Greaves took silver all around with 28.050.

The GBR Men’s Pairs were just as successful with the 11-16 partnership of Lewis Falconer and Christian Wood taking silver for their dynamic routine with 28.200 and Christopher Child and Jake Underdown also taking silver in the 12-18’s with 27.850.

It was the 11-16 Mixed Pair of James Karageorgis and Filicia Malins who went to the top of the podium with their balance routine and took gold with 28.500. The 12-18 Mixed Pair of Millie Nesbitt and William Sneath scored 28.400 all around in the 12-18 section to take silver.

In the Women’s and Men’s Group sections, GBR went on to take another four medals. The men’s 12-18 group of Conor Sawenko, Charlie Tate, Adam Upcott and Lewsi Watts took gold in the all around with 28.00. The men’s 11-16 group of Nathan Brody, Finnian Gavin, Micheal Gill and Stuart Napier took silver for their balance routine (28.200), as did the women’s 11-16 group of Casey Ely, Amy Mackenzie and Eddylia Osborne with 28.050. The women’s 12-18 group also took silver with 28.200 all around (Lucy Atkinson, Lauren Emmerson and Erin Mattinson).

Full results.


Congratulations to all gymnasts and coaches on such fantastic achievements.

Next up, the British junior and senior partnerships look to make their mark in the 26th Acrobatic European Championships as they begin qualifications on Wednesday 23rd October. For more information, please see the official event website or find out how you can follow the event on the BG web.

(Photo credited to Paul Dawson/ Lens Locker.)

European Age Group Qualifications
It was the 11-16 Women’s Group, Taby, Scarlett and Kitty on day 1 that opened the GBR campaign. Throughout the qualification until the very last routine, the GBR Men’s Group (12-18), GBR looked in good form and ended with no fewer than three Rank 1’s in qualification for finals and a GBR representative in every category.

From day 1 GBR established a spectacular command but unfortunately the one per Federation per category rule – [one partnership within each category to proceed to the finals], worked decidedly against GBR.  In all but one partnership the second partnerships ranked within the top 8 / top 6 [Mixed Pairs / Men’s Group] included several ranked 3 places.

11-16’s
Women’s Pairs
GAMBLE, Lucy / TUCKER, Grace: Coached by Melanie Sanders, Richmond Gymnastics
28.050 Dynamic & 27.800 Balance and ranked 1st   [Qualified for FINALS]
PROCTOR, Olivia / GLEDHILL, Jessica*: Coached by Scott Middleton & Alex Howden, Wakefield
27.500 Dynamic & 27.550 Balance and ranked 5th.
* Jessica celebrated her 13th birthday but unfortunately the two per Federation rule once again means this year sadly they will qualify for the final despite their scores being worthy.

Mixed Pairs
KARAGEORGIS, James / MALINS, Filicia: Coached by Andrew Griffiths, Heathrow Gymnastics
28.200 Balance & 28,100 Dynamic and ranked 1st   [Qualified for FINALS]
MURPHY, Ben / OVENDEN, Natalie: Coached by Scott Middleton & Alex Howden, Wakefield
27.650 Balance & 27.550 Dynamic and ranked 3rd.

Men’s Pairs
FALCONER, Lewis / WOOD, Christian: Coached by Adam McAssey, Heathrow Gymnastics
27.800 Dynamic & 27.000 Balance qualifying in 3rd place [Qualified for FINALS]

Women’s Groups
DAWSON, Tabitha / WILLIAMS, Kitty / WRIGHT, Scarlett: Coached by Melanie Sanders, Richmond Gymnastics
27.400 Balance & 27.550 Dynamic and ranked 3rd.
ELY, Casey / MACKENZIE, Amy / OSBORNE, Eddy: Coached by Andrew Griffiths, Heathrow Gymnastics
28.150 Balance & 27.700 Dynamic and ranked 2nd  [Qualified for FINALS]

Men’s Groups
BRADY, Nathan / GAVIN, Finnian / GILL, Michael / NAPIER, Stuart: Coached by Stuart Thompson & Karl Wharton, Deerness Valley
24.100 Dynamic & 27.800 Balance and ranked 4th  [Qualified for FINALS]

12-18’s
Women’s Pairs
HARPER, Yasmin / BOARDMAN, Ilisha: Coached by Scott Middleton, Wakefield
27.450 Dynamic & 24.400 Balance and ranked 13th.
FISHER, Chelsea / GREAVES, Abbi: Coached by Stuart Thompson & Karl Wharton, Deerness Valley
27.650 Dynamic & 28.100 Balance and ranked 2nd  [Qualified for FINALS]

Mixed Pairs
NESBITT, Millie / SNEATH, William: Coached by Stuart Thompson & Karl Wharton, Deerness Valley
28.050 Balance & 28.450 Dynamic and ranked 27,800

Men’s Pairs
CHILD, Christopher / UNDERDOWN, Jake: Coached by Nikki Thorne, King Edmund
27.400 Dynamic & 27,750 Balance and ranked 2nd [Qualified for FINALS]

Women’s Groups
ATKINSON, Lucy / EMMERSON, Lauren / MATTISON, Erin: Coached by Ian Said & Victoria Pattison, South Tyneside
27.700 Dynamic & 27,800 Balance and ranked 2nd [Qualified for FINALS]

Men’s Groups
SAWENKO, Connor / TATE, Charlie / UPCOTT, Adam / WATTS, Lewis: Coached by Adam McAssey, Heathrow Gymnastics
28.100 Dynamic & 27.850 Balance ranked 3rd [Qualified for FINALS]