London Rhythmic Gymnasts Dominate British Championships - London Gymnastics

London GymnasticsProviding the perfect balance of fun, passion and precision

London Gymnastics Menu

London Rhythmic Gymnasts Dominate British Championships

Marfa 660

The London Rhythmic gymnasts who competed at the Rhythmic British Championships this weekend did a stunning job with gymnasts from West London, Devotion, Evolution, A & V Rhythmic and LSA Putney all bring medals back to the Region. We are very proud of all the gymnasts from London who performed brilliant routines across the age group categories. 

West London’s Marfa Ekimova triumphed at Telford International Centre to become senior all-around champion.  And it is fair to say London's Rhythmic Clubs topped the medal tables. 


Senior All-Around

Marfa Ekimova (West London) – GOLD 107.000
Louise Christie (Beacon) – SILVER 99.500
Alice Leaper (Fylde Coast) – BRONZE 95.900

Senior Hoop Final

Marfa Ekimova (West London) – GOLD 27.000
Gemma Frizelle (Llanelli) – SILVER 26.750
Mimi-Isabella Cesar (City of Birmingham) – BRONZE 24.500

Senior Ball Final

Marfa Ekimova (West London) – GOLD 27.500
Alice Leaper (Fylde Coast) – SILVER 27.050
Gemma Frizelle (Llanelli) – BRONZE 25.800

Senior Clubs Final

Marfa Ekimova (West London) – GOLD 26.900
Louise Christie (Beacon) – SILVER 24.750
Mimi-Isabella Cesar (City of Birmingham) – BRONZE 24.700

Senior Ribbon Final

Louise Christie (Beacon) – GOLD 24.200
Alice Leaper (Fylde Coast – SILVER 23.550
Erin McIntosh (Finesse) – BRONZE 22.100

Junior All Around

Eirlys Jones (Llanelli) – GOLD 93.400
Melissa Toma (Devotion) – SILVER 92.800
Alexandra Krokhmal (West London) – BRONZE 90.750

Junior Hoop Final

Eirlys Jones (Llanelli) – GOLD 25.250
Nicole Hill (Evolution) – SILVER 24.350
Alexandra Krokhmal (West London) – BRONZE 24.300

Junior Ball Final

Nicole Hill (Evolution) – GOLD 22.600
Melissa Toma (Devotion) – SILVER 22.500
Elizaveta Andreeva (Evolution) – SILVER 22.450

Junior Clubs Final

Alexandra Krokhmal (West London) – GOLD 24.250
Melissa Toma (Devotion) – SILVER 23.700
Cara Mackay (Esprit) – BRONZE 20.300

Junior Ribbon Final

Melissa Toma (Devotion) – GOLD 22.000
Alexandra Krokhmal (West London) – SILVER 21.900
Elizaveta Andreeva (Evolution) – BRONZE 21.750

Junior Group All-Around

iStar Dorado – GOLD 39.000
Fylde Coast – SILVER 34.200
Beacon Rubies – BRONZE 29.700

Junior Group Rope Final

iStar Dorado – GOLD 18.350
Fylde Coast – SILVER 17.550
Esprit Diamonds – BRONZE 15.900

Junior Group Ball Final

Fylde Coast – GOLD 18.150
iStar Dorado – SILVER 17.300
Esprit Diamonds – BRONZE 17.250

Under 12 All-Around

Maria Switaj (West London) – GOLD 83.550
Lena Piotrowska (West London) – SILVER 80.550
Kornelia Zarzycka (West London) – BRONZE 77.400

Under 12 Free

Maria Switaj (West London) – GOLD 21.400
Lena Piotrowska (West London) – SILVER 21.200
Sofia Elena Burea (West London – BRONZE 20.350

Under 12 Hoop

Lena Piotrowska (West London) – GOLD 20.600
Maria Switaj (West London) – SILVER 20.250
Kornelia Zarzycka (West London) – BRONZE 20.100

Under 12 Clubs

Maria Switaj (West London) – GOLD 21.600
Imogen Coslett (Llanelli) – SILVER 20.700
Lena Piotrowska (West London) – BRONZE 20.150

Under 12 Ribbon

Maria Switaj (West London) – GOLD 20.300
Kornelia Zarzycka (West London) – SILVER 19.100
Lena Piotrowska (West London) – BRONZE 18.600

Espoir Group All-Around

Fylde Coast – GOLD 32.550
iStar Aquila – SILVER 32.200
A & V Rhythmic – BRONZE 31.250

Under 10 All-Around

Penelope Hudson (LSA Putney) – GOLD 52.360
Ana Maria Toia (Devotion) – SILVER 49.350
Farrah Pye (Fylde Coast) – BRONZE

Congratulations to all of the gymnasts and coaches.

For the full weekend round up visit https://bit.ly/3LAfENj

London Gymnastics Sponsors

london sport1ZONELOGO2012LILACGLLGymnovaBullseye

London Gymnastics Menu
×