West Midlands Tumbling Team Championships 2019 - West Midlands Gymnastics

West Midlands Gymnastics

West Midlands Gymnastics Menu

West Midlands Tumbling Team Championships 2019

Tumbling Team Championships 2019
The Team Championships is the final event of the competitive season for the tumblers in the region. This year saw a newly formatted competition, offering three different ability levels. There is a plan to review this format moving into 2020, the technical committee will share details of this review in due course.

A huge well done to the gymnasts, clubs and coaches involved. The committee gives a huge thanks to all who volunteered their time towards the organisation and setup/ takedown! 

Team Results Below...
Novice 9/11yrs Team Winners
1st – Revolution (Zhané Smith / Rosie Jones / Isla McNally / Alexis Grove / Alanna Deery-Horsley
2nd – Walsall (Mya Robb / Kesiah Njogu / Jayda Duckers / Owen Sargent )
3rd – Sandwell (Lily-Mae Eades / Luisa Bianco / Isaac Nelson / Lillymay Ireson / Eva Mansell)

Novice 12/13yrs Team Winners
1st – Walsall (Gracie Mayo / Caitlin Smith / Abigail Cooper / Bethany Haynes / Lily-Mae Butler)

Novice 14yrs+ Team Winners
1st – Revolution (Shauna Sherwood / Billy Vipond / Paul Meakin)
2nd – City of Stoke (Gabriella Turnball / Elijah Beswick / Finlay Lewis)

Advanced 8/10yrs Team Winners
1st – Revolution (Macy Ross / Amy Kplomedo / Zach Hughes / Otis Mason / Jude Morais-Trigg)

Advanced 11/13yrs Team Winners
1st – Revolution (Alicia Field / Ruby Reid / Jaeda-Lei Jeffers / Bailey Forbes)

Advanced 14yrs+ Team Winners
1st – City of Birmingham (Hope Sutherland / Mia Bevan / Evan Kemp)
2nd – Sandwell (Freya Thornton / Emma Harmison / Isobel Jones / Harvey Kinsell)
3rd – Revolution (Ashleigh Owen / Savanna Melbourne / Ramarni Levena)

Individual Results Below...
Novice 7/8yrs Girls
1st – Elsie Thomas / Revolution 
2nd – Tarjae Paisley / Sandwell
3rd – Oumou-Kalthoum Niass / Rugby

Novice 7/8yrs Boys
1st – Marcel Hejnowicz / Woodlands
2nd – Evan Tweats / City Of Stoke
3rd – Nathaniel Katsamba / Walsall

Novice 9/11yrs Girls
1st – Jayda Duckers / Walsall
2nd – Rosie Jones / Revolution
3rd – Mya Robb / Walsall

Novice 9/11yrs Boys
1st – Charlie Buckingham / City Of Stoke
2nd – Owen Sargent / Walsall
3rd – Isaac Nelson / Sandwell 

Novice 12/13yrs Girls
1st – Lily-Mae Butler / Walsall
2nd – Bethany Haynes / Walsall
3rd – Caitlin Smith / Walsall

Novice 14yrs+ Girls
1st – Lilly Lawrence / Walsall
2nd – India Mason / Walsall
3rd – Shauna Sherwood / Revolution

Novice 14yrs+ Boys
1st – Elijah Beswick / City Of Stoke
2nd – Billy Vipond / Revolution
3rd – Paul Meakin / Revolution

Intermediate 8/10yrs Girls
1st – Caitlin Basterfield / Sandwell

Intermediate 8/10yrs Boys
1st – Akaiah Kelly-Grossett / Sandwell 
2nd – Kristian Barakov-Trankov / Woodlands

Intermediate 11/13yrs Girls
1st – Eleanor Lock / City of Birmingham
2nd – Teah Jones / Walsall
3rd – Kitty Hill / Revolution

Intermediate 11/13yrs Boys
1st – Brindley Jackson / City of Stoke
2nd – Jack Akien / Walsall
3rd – Isaac Bentley / City of Stoke

Intermediate 14yrs+ Girls
1st – Eve Howard / Rugby
2nd – Ciara Hemmings / Sandwell 
3rd – Amy Neal / Rugby

Intermediate 14yrs+ Boys
1st – Thomas Statham / City of Stoke

Advanced 8/10yrs Girls
1st – Macy Ross / Revolution
2nd – Aoife Murray / Sandwell
3rd – Amy Kplomedo / Revolution

Advanced 8/10yrs Boys
1st – Otis Mason / Revolution
2nd – Jude Morais-Trigg / Revolution
3rd – Jett Mansell / Sandwell

Advanced 11/13yrs  Girls
1st – Jaeda-Lei Jeffers/ Revolution
2nd – Alicia Field / Revolution 
3rd – Isobel Jones / Sandwell

Advanced 11/13yrs Boys
1st – Bailey Forbes / Revolution
2nd – Harvey Kinsell / Sandwell

West Midlands Gymnastics Sponsors

The Zone

West Midlands Gymnastics Menu
×