Disability Gymnastics International Training Camp - British Gymnastics

Disability Gymnastics International Training Camp

Kienbaum, GER
9th – 13th November 2009
Great Britain Team Selection Announcment

British Gymnastics is pleased to announce the team that will be representing Great Britain at the Disability Gymnastics International Training Camp taking place at the Sports Centre Kienbaum, GER, this November.

Men’s Artistic
Alex Buesnel – John Grady, Jersey Special Gymnastics Club
Lee Davidson – Angela Turner, City of Glasgow
Jonathan Mackie – Angela Turner, City of Glasgow
Philip Davis – Jackie Lewis, Croydon School of Gymnastics
Keven Shard – Andy Shard, Valiant
Alex Clifford – Kay Salter, Falcon Spartak Gymnastics Club

Reserve (non-travelling):  Patrick Quinlivan – Hazel Coates, City of Lisburn Salto National Gym Centre

Rhythmic
Hannah Westerman – Kay Salter, Falcon Spartak Gymnastics Club
Rowena Francis – Kay Salter, Falcon Spartak Gymnastics Club
Holly Hamill – Elaine Bailie, Phoenix RGC (N.I.)
Hannah Danby – Barbara Bailey, Dorchester YMCA Gym Club
Sarah Dugdale – Kay Salter, Falcon Spartak Gymnastics Club
Michelle Hon – Kay Salter, Falcon Spartak Gymnastics Club

Reserve (non-travelling):  Rebecca Cooper – Kay Salter, Falcon Spartak Gymnastics Club

Trampoline
Tammy Shaw – Dawn Lawson, Oxstalls Springers TC
Daniel Reed – Marian Wood, Harlington Hawks
Charlotte Aspley – Paul Coates, G-Force
Kirsty Farrell – Justine Abraham, Just Jump
Christopher Stickland – Justine Abraham, Just Jump
Sheryl Cowling – Isabelle Chick, Vertigo

Reserve (non-travelling):  Louise Ellis – Sarah Silvester, Kingston Trampoline Academy

Women’s Artistic
Heather Sturdy – Angela Turner, City of Glasgow
Sammi-Jo McBride – Angela Turner, City of Glasgow
Karina Bean – Heather Sharpe, Trent Valley Gymastics Club
Sophie James – Tex Cotton & Wanda Tebby, Coventry Gymnastics Club
Lauren Lethbridge – Pauline Wilson, The Meapa
Shamika Llewellyn – Kerry Taylor, Dorchester YMCA Gym Club

Reserve (non-travelling):  Lauren Bradley – Angela Turner, City of Glasgow

Officials
Angela Turner – Men’s Artistic Coach
Andy Shard – Men’s Artistic Coach
Kay Salter – Rhythmic Coach
Barbara Bailey – Rhythmic Coach
Paul Coates – Trampoline Club
Justine Abraham – Trampoline Club
Stephen Morris – Women’s Artistic Coach
Christine O’Hagan – Women’s Artistic Coach
Head of Delegation – Dave Balmer
Welfare Officer – Jeremy Eddon
Hazel Coates – Physio
Neil Roberts – Men’s Artistic Carer
Elaine Bailie – Rhythmic Carer
Dawn Lawson – Trampoline Carer
Kerry Taylor – Women’s Artistic Carer

The team will depart for the event on Sunday the 8th of November 2009 and return on the 14th of November 2009. 

Congratulations to the gymnasts and their personal coaches and clubs, and to the officials, on their selection for this event.  Best wishes for a successful training camp from everyone at British Gymnastics.

Technical & Performance
×